Vaj esencial limoni natyral – Lat. Citrus limon Bio

2,300 L

Ka stok

 

Perfitimet kryesore te vajit esencial:

 1. Vlera terapeutike, mbizoteron ne efektin qe jep ne semundjet respiratorej.
 2. Perdorim Kozmetik, quhet si vaji i rinise se perhershme per perdorimin e gjere qe ka.
 3. Sherben si insekticid natyral, kryen nje pune te shkelqyer per largimin e insekteve.
KODI: vaj-esencial-limoni Kategori: ,

VAJ ESENCIAL LIMONI BIO

Vaj esencial nga limoni bio është një përbërës krejtësisht natyral që shërben edhe si ilaç shëndetësor në shtëpi – Dyqan Taxi Shop

Extrakti është nxjerrë nga lëvorja e limonëve të freskët duke përdorur një proces “të ftohtë” që ngjesh dhe rrotullon lëvozhgën derisa çlirohet vaji.

Vaji esencial i limonit mund të hollohet dhe të aplikohet lokalisht në lëkurën tuaj, si dhe të shpërndahet në ajër dhe të thithet me aerosol.

Disa njerëz betohen për vajin esencial të limonit si një përbërës që lufton lodhjen, ndihmon në depresion, pastron lëkurën tuaj, vret viruset dhe bakteret e dëmshme dhe zvogëlon inflamacionin.

Në vitet e fundit, literatura mjekësore ka filluar të pranojë pretendimet e bëra nga njerëzit që kanë përdorur vaj esencial të limonit për vite me rradhë.

Lexoni më tej për të mësuar më shumë në lidhje me përfitimet e vajit esencial të limonit. Efektet anësore të mundshme të përdorimit të tij dhe më shumë.

VAJ ESENCIAL NGA LIMONI

Mund të zvogëlojë simptomat e ankthit dhe depresionit !

FAKTE

Vaj-esencial-limoni-Lat-Citrus-limon.jpg

 • Ju mund të keni vërejtur që kur përdorni produkte me aromë limoni për pastrimin e shtëpisë tuaj, ndiheni më të relaksuar dhe me një humor më të mirë më pas.
 • Sigurisht, disa prej tyre mund të jenë rezultat i natyrshëm i nxirrjes së mjedisit tuaj, por aroma aktuale e limonëve ndoshta luan një rol në atë ndjenjë qetësuese.
 • Mund të lehtësojë simptomat e sëmundjes në mëngjes.
 • Të përzierat dhe të vjellat janë dy nga simptomat më të zakonshme të përjetuara në shtatzëninë e hershme.
 • Mund të ketë arsye për të besuar se vaji esencial i limonit mund të lehtësojë (ose të paktën të ulë) ashpërsinë e këtyre simptomave.
 • Mund ta bëjë lëkurën tuaj më të shëndetshme
 • Vaji i limonit është një nga disa vajra thelbësorë që mund të vrasin bakteret e dëmshme që mund të rriten në lëkurën tuaj.

STUDIME

 • Një studim i vitit 2006  i kryer tek minjtë tregoi se vaji esencial i limonit ishte një agjent i fuqishëm qetësues dhe përmirësues i humorit gjatë tre eksperimenteve të testit të stresit.
 • I njëjti studim arriti në përfundimin se vaji esencial i limonit ishte më efektiv në lehtësimin e stresit sesa vajrat e tjerë thelbësorë siç janë livanda dhe trëndafili.
 • Një studim i vogël i vitit 2016 zbuloi se vaji esencial i limonit uli ankthin tek njerëzit pasi iu nënshtrua një operacioni ortopedik.
 • Ka tregues premtues se shpërndarja e vajit thelbësor limonit ka një efekt në zbutjen e disa simptomave të ankthit dhe depresionit.
 • Në një studim të vitit 2014 Burim i Besuar i 100 grave shtatzëna, aromaterapia me vaj esencial të limonit u zbulua se ul nivelet e të përzierit dhe të vjellave ndjeshëm
 • Në një studim të fundit Burimi i Besuar, vaj i limonit esencial u tregua i efektshëm kundër llojeve të baktereve si Staphylococcus aureus dhe E. coli. Kjo bën një zgjedhje të mirë për pastrimin topik të plagëve të vogla.

VAJ LIMONI BIO SHOP


OLIO DI LIMONE BIO | DYQAN TAXI 

 • Kërkime të tjera

Kanë konfirmuar efektin e vajit thelbësor të limonit kundër baktereve që shkaktojnë infeksione dhe mund të parandalojnë inflamacionin e lëkurës.

Ai gjithashtu ka veti mbrojtëse, të tilla si antioksidantë, që mund të ndriçojnë dhe ruajnë tonin e lëkurës tuaj.

Mund të veprojë si një qetësues i dhimbjeve, Vaji esencial i limonit nganjëherë përdoret në aromaterapinë si një analgjezik natyral.

Efektet anti-stres dhe antidepresiv të këtij vaji mund të kenë të bëjnë me mënyrën se si i ndihmon trupat tanë të interpretojnë dhimbjen tonë pa panik. Nje vaj esencial limoni do ju ndihmoje cdo dite.

Vaji esencial nga limoni

Një studim i vitit 2014 i bërë tek minjtë tregoi se aromaterapia me vaj limoni ndryshoi mënyrën se si truri i kafshëve u përgjigj stimujve të dhimbshëm.

Për të përcaktuar se si vaji i limonit ndikon tek njerëzit që kanë dhimbje, nevojiten më shumë kërkime. 

FRYMEMARJE ME E LEHTE

Mund t’ju ​​ndihmojë të merrni frymë më lehtë dhe të qetësoni dhimbjen e fytit nëse keni një të ftohtë ose po përjetoni një dhimbje të fytit, vaji esencial i limonit është një ilaç i mirë në shtëpi për ta provuar.

ANTIVIRAl DHE ANTI BAKTERIAL

Provoni të vendosni një shpërndarës me vaj limoni për të lëshuar aromën e tij të ëmbël dhe të butë. Do ju japi nje ndjesi te qete në dhomën tuaj ndërsa pushoni pak. Arome e qete dhe e paster. Nje ndjese lehtesie.

Karakteristikat qetësuese të vajit të limonit mund të ndihmojnë në relaksimin e mendjes dhe muskujve në fyt. Vetite kurative jabe te shumta.

Nuk ka shumë të dhëna klinike që mbështesin aromaterapinë e vajit të limonit me qetësimin e ftohjes së zakonshme.

Por ne e dimë që funksion tjeter i tij eshte vitamina C dhe vetitë antioksiduese të lëngut të limonit. Efektet në lëkurë janë të dobishme.  Frymemarja behet me e thjeshte dhe merrni frymë pak më lehtë. Gjithashtu dhe viruset do te zhduken.

VAJI I LIMONIT

Eshte e mundur që vetitë e vajit thelbësor të limonit të funksionojnë në të njëjtën mënyrë kur trajtoni një dhimbje të fytit me aromaterapi. Mund ta vendosni ne dore dhe ta nuhasni per te cliruar hundet. Efekte antivirale dhe anti bakteriale. Aromaterapia me vaj limoni eshte shume e keshillueshme. Ju ndihmon te keni nje frymemarje te lehte.

Nje ambient te paster dhe te qete

Ambienti i shtepise suaj do te duket me i paster dhe ajri me i mire. Perdorni rregullisht arometarapi ne shtepi. Vendosni nje humidifier dhe hidhni dy pika vaj esencial limoni. Ajri menjehere do te ndihet me i mire.


KESHILLA DHE SUGJERIME

Mos harroni, nuk është e sigurt të hani vajra esencialë. 

Vaji esencial i limonit ngre disponimin tuaj, por gjithashtu mund të funksionojë për të rritur fuqinë tuaj të trurit.

Me nje kombinim me vaj kokosi për lëkurën të thatë duke e masazhuar trupin here pas here. Kombinimi me vajin e kokosit do tju krijoje ndjesi relaksimi dhe psikologjike por dhe te muskujve.  Vaji i kokosit është një vaji pergjithshem per kujdesin e lekures. vaj esencial nga limoni bio mund ta gjeni ne Dyqan taxi online shop.

Në një studim në vitin 2014, studentët që ndoqën mësimet e gjuhës në një klasë ku vaji i limonit ishte shpërndarë performuan shumë më mirë në provimet e tyre. Kjo tregon qe ndikimi eshte shume i madh.

VAJ ESENCIAL NGA LIMONI BIO

Një studim i vitit 2008 tregoi se aromaterapia me vajra esencialë si limoni mund të përmirësojë funksionin njohës të njerëzve me sëmundjen e Alzheimerit. Vetite kurative te limonit jane te shumta.

Mund të jetë efektiv në trajtimin dhe parandalimin e shfaqjes së akneve. Eshte efektiv ne qetesimin e lekures.

Vaji i limonit përdoret për një sërë sëmundjesh të lëkurës burimi i besuar, përfshirë aknet.

Kur hollohet me ujë dhe sperkatet me kujdes vaji esencial i limonit mund të vrasë baktere të ndryshme. Bakteret do te zhduken si dhe ndihmon të gjitha shqetesimet e lartpermendura. Hidhni nje pike vaj limoni ne dore dhe ferkojini duart. Viruset nuk do te kene shans te jetojne ne duart tuaja.

SI DHE KU TE PERDORETvaj limoni natyral biologjik ne shitje online dyqan taxi

për ushqim / pije:

mjafton një pikë
për aromë 100 g / 100 ml;

për të aromatizuar një mjedis:
10 pika në një llambë aromë,
shpërndarës makinash, avullues;

për kozmetikë / masazhe:
15-20 pika në 50 ml vaj perimesh, krem,
shampo neutrale dhe larje trupi

Vaj limoni bio shop online


Bli online, kurse kohe dhe para | Dyqan Taxi

Detaje Produkti

Pesha 0.1 g/kg
Lloji

Vajra

Be the first to review “Vaj esencial limoni natyral – Lat. Citrus limon Bio”

Vleresime

Nuk ka vleresime

Main Menu

vaj esencial nga limoni biologjik ne shitje online dyqan taxi

Vaj esencial limoni natyral - Lat. Citrus limon Bio