Vaj Esencial The Gold Tea Tree | Argital Oil

1,490 L

Ka stok

Perfitimet Vaj esencial pema e çajit :

 1. Pastron Aknet.
 2. Lufton Zbokthin.
 3. Veti Antibakteriale.
KODI: i-80753711 Kategori: , ,

VAJ ESENCIAL | THE GOLD TEA TREE

Vaj Esencial The Gold Tea Tree

Vaji esencial Tea Tree Gold ka nje arome delikate, te ekuilibruar dhe te qendrueshme. Dallimi midis vajrave thelbesore Gold dhe vajrave jo esencial Gold eshte per shkak te procesit te harmonizimit te Arit, i cili zgjon aromen bimore te luleve, gjetheve ne vajin esencial. Ky rezultat arrihet permes perdorimit te metaleve dhe gureve te cmuar. Vajrat esencial te arte mund te perdoren ne te njejten menyre si vajrat thelbesore tradicional.

Testet klinike kane demostruar qe keta vajra nuk e irritojne lekuren por mbrojne gjallerine e qelizave.

Vajrat esencial te arte mund te perdoren ne te njejten menyre si vajrat thelbesore tradicional.

 


Cfare eshte TEA TREE OIL?

  • Vaj-Esencial-Thee-Gold-Tea-Tree-Argital-Oil.jpgVaji i pemës së çajit, i njohur si vaji melaleuca, është një vaj thelbësor me një erë të freskët dhe një ngjyrë që varion nga e verdha e zbehtë deri në gati pa ngjyrë dhe e qartë, rrjedh nga gjethet e pemës së çajit, Melaleuca alternifolia tea tree.

 

  • Mbahet si nje ilaç tradicional, zakonisht përdoret si një ilaç lokal në lekure dhe jo vetëm.

 

  •  Vaji i pemës së çajit pretendohet si i dobishëm për trajtimin e zbokthit, aknes, morrave, herpesit, pickimit të insekteve, dhe infeksioneve mykotike ose bakteriale të lëkurës skin irritation.

 

 

Vaj esencial i pemes se cajit gjen perdorim te gjere per floket, zbokthin, lekuren, aknet por dhe si antibakterial i mirfillte.

 

Vaj i pemes se cajit per floket | dyqan taxi

 • Vaji i pemes se cajit përmirëson qarkullimin e gjakut dhe lejon lëndët ushqyese të arrijnë në gjëndrat e flokëve, ekuilibron nivelin e pH të kokës dhe stimulon ciklin e rritjes së flokëve për t’ju dhënë një kokë plot flokë të fortë të shëndetshëm. Përveç qetësimit të skalpit, mundeson zvogëlimin e zbokthit dhe plakjen dhe parandalimin e prodhimit të tepërt të vajit, vaj esencial pema e çajit përmirëson ndjeshem dhe elasticitetin e flokeve.

 

 

Vaji i pemes se cajit per aknet:

 

 • Vaji esencial i pemes se cajit është një zgjedhje popullore për trajtimin e akneve për shkak të vetive të tij anti-inflamatore dhe antimikrobike. Mendohet se qetëson skuqjen, ënjtjen dhe inflamacionin. Mund të ndihmojë edhe në parandalimin dhe zvogëlimin e shenjave të aknes, duke ju lënë me lëkurë të butë dhe të pastër.

 

Vaj-Esencial-The-Gold-Tea-Tree-Argital-Oil.jpg

 

 

ANTIBAKTERIAL:

 

VajI esencial I pemës së çajit ka veti dezinfektuese natyrore. Vaji i pemës së çajit është gjithashtu antiviral dhe antifungal oil products shpesh përdoret për të trajtuar gërvishtjet e vogla të lëkurës dhe infeksionet e kërpudhave.

Vendosja e një cop akulli ne nje pecete te paster te pikuar vaj i pemës se melaleuca oil , mbi një puçërr mund të ndihmojë në zvogëlimin e skuqjes dhe inflamacionit nga një njollë puçrrash.

Aplikoni produkte të trajtimit te pucrave direkt në vend. Dhe vendosja e produkteve të trajtimit në vend si peroksid benzoyli, acid salicilik ose vaj peme çaji mund të ndihmojë në zvogëlimin e njollave të akneve.

Kepucet apo kembet e Athlete foot kane predispozite nga djersitja te rritja e temperaturave te krijojne terren fungal, me disa pika vaji i pemës së cajit me ujë te perziera mire i sperkasim nga brenda atletet ose  dhe kepucet e lëkurës qe kane te njejten tende, me ane te sperkatjes me cajin e perzier me uje, freskojne dhe largojne aromen e krijuar.

Vaj esencial të pemës së cajit mund te perdoret me ane te nje sprucanti edhe per dezinfektim te duarve apo të sendeve personale i parapergatitur me uje dhe disa pika vaj i pemës së cajit.

 


Fakte dhe Studime:
Pema e Çajit, e njohur me emrin Melaleuca, është e njohur për vetitë antiseptike e shëruese të plagëve. Një studim i publikuar në British Medical Journal, tregoi se Melaleuca është një dezinfektante e fuqishme e johelmuese, por gjithashtu miqësore me lëkurën.
Në vitin 1923 dr.A.R.Penfold vërtetoi se vaji i Pemës së Çajit ( Tea Tree Oil) ishte 12 herë më efektiv se antiseptikët farmaceutikë të përdorur në atë kohë.
Në një studim të publikuar në Journal of Phytomedicine, vlerësohej mungesa e efekteve anësore nga kombinimi i vajrave esenciale me antibiotikët, madje Tea Tree Oil,  paraqet veprim sinergjik, duke ndihmuar në parandalimin e rezistencës së baktereve ndaj antibiotikëve.

Studimet ( study suggests ) kane arritur ne perfundimet se Vaji i pemës së çajit është helmues kur merret nga brenda. Mund të shkaktojë përgjumje, konfuzion,

Duhet të mbahet larg kafshëve shtëpiake dhe fëmijëve. Vaji i pemës së çajit nuk duhet të përdoret në ose përreth gojës.

Aplikimi i vajit të pemës së çajit në lëkurë mund të shkaktojë një reaksion alergjik. Vaji i pemës së çajit ka shkaktuar reaksione alergjike.

Potenciali për shkaktimin e një reaksioni alergjik rritet kur vaji vjeterohet dhe përbërja e tij kimike ndryshon.

Efektet anësore ( medical advice ) përfshijnë acarim të lëkurës, dermatit alergjik, reaksione të ndryshme. Reaksionet alergjike mund të vijnë për shkak të faktoreve të ndryshme të oksidimit që formohen nga ekspozimi i vajit në dritë dhe / ose ajër. Si pasojë, vaji i pemës së çajit të oksiduar nuk duhet të përdoret.

 


 

Perfitimet kryesore dhe perdorimi i esencial tea tree oil :

Vaji i pemës së çajit është efektiv në krijimin e rutines se nje lëkure të shëndetshme duke qetësuar dhe shëruar një gamë të gjerë të çështjeve të lëkurës.

Përdorni vajin e pemës së çajit me disa masa paraprake:

Nuk duhet të vendosni vaj të pemës së çajit direkt në lëkurë.

Eshte e rëndësishme të holloni vajin me një vaj tjeter, të tilla si vaj ulliri, vaj kokosi ose vaj bajame më pas te vendoset ne siperfaqe.

Për çdo 1 deri në 2 pika të vajit të pemës së çajit, shtoni 12 pika të një vaji tjeter qe keni zgjedhur per ti bashkuar.

Gjithashtu, bëni kujdes kur përdorni vajin e pemës së çajit rreth zonës së syve. Ekspozimi mund të shkaktojë skuqje dhe acarim.

Para se të përdorni vajin e pemës së çajit, bëni një provë për t’u siguruar që lëkura juaj nuk reagon ndaj vajit të pemës së çajit.

Pas perdorimit te gjere te vajit te pemes se cajit do te veni re efekte ne probleme te tipi si lekure teper e thate deri ne ekzema, dhe lekure më të yndyrshme.  Ne trajtime floku dhe skalpi, ne lekure ta gervishtura ose te gjakosura.

 

Bli online, kurse kohe & para | Dyqan Taxi 

 

Detaje Produkti

Pesha 0.1 kg
Lloji

Vajra

Be the first to review “Vaj Esencial The Gold Tea Tree | Argital Oil”

Vleresime

Nuk ka vleresime

Main Menu

vaj esencial the gold tea tree argital

Vaj Esencial The Gold Tea Tree | Argital Oil