Darka e gabuar – Roman nga Ismail Kadare

700 L

Ka stok

Si subjekt kryesor i romanit Darka e gabuar eshte nje darke krejtesisht e pazakonte dhe krejtesisht e mistershme.

I shkruar gjate dimrit dhe veres 2007-2008, romani eshte i bazuar ne nje histori te vertete dhe ka trazuar vite me pare nje qytet te tere.

KODI: r-darkaegabuar Kategori: , ETIKETIMI:

DARKA E GABUAR NGA ISMAIL KADARE

Nje roman nga Ismail Kadare i cili flet per personazhin kryesor, doktor Gurameto i madh, qe pati studiuar në Gjermani fton per darke ne shtepine e tij, gjermanin i cili ishte mik tij, Fritz Wan Schwabe.

Pas kesaj darke, ngjarjet do te zhvillohen duke mare nje rrjedhe te mistershme.

Romani trajton ngjarjet nga pushtimi nazist deri tek vdekja e Stalinit me 1953, te ndodhura ne qytetin e Gjirokastres.

Goditja qe do ti bejne partizanet ne kufi, do ti zemeronte gjermanet, ne momentin qe ato po hynin ne Shqiperi.

Nga ky moment gjermanet vendosin ta hedhin qytetin ne ere.

Ata deshirojne hakmarrje per goditjen e pararojes prandaj mbledhin 80 njerez dhe i pushkatojne.

Ne kete moment koloneli kerkon mikun e tij të universitetit, Dr.Gurameton e Madh, me te cilin kishte kryer studimet.

Ndersa koloneli Wan Schwabe eshte ne darke te Gurametoja, qytetaret e tmerruar, qe sapo ishin qetesuar nga bombardimet, nuk mund t’iu besojne vesheve.

Ata ende ishin nen shokun e bombardimeve ndersa degjojne muzike me ze te larte e cila vjen nga shtepia e Gurametos.

Cfare ka ndodhur ne ate darke?

Cila ka qene e verteta, nga ajo qe eshte treguar me pas prej seciles pale dhe pales tjeter?

Dhe cila eshte e verteta qe dyshohet se eshte mbuluar me kujdes?


Bli ne menyre te sigurte ne Dyqan Taxi | Qendra me e madhe tregtare online 

 

Detaje Produkti

Pesha 0.2 g/kg
Lloji

Liber

Be the first to review “Darka e gabuar – Roman nga Ismail Kadare”

Vleresime

Nuk ka vleresime

Main Menu

darka e gabuar blini online ne dyqan taxi

Darka e gabuar - Roman nga Ismail Kadare