Romani 1984 – nga autori George Orwell

1,000 L

Ka stok

George Orwell ne romanin e tij 1984, flet per nje kohe kur privatesia e individit nuk ekzistonte.

Jeta private e njeriut kontrollohej nga sistemi qeveritar.

Me 1984 bota ishte e ndare nga nje konflik i vazhdueshem.

 

KODI: r-1984 KATEGORIA: ETIKETIMI:

ROMANI 1984

Romani doli ne botim ne 8 qershor 1949.

Vetem pak muaj para se autori te mundej nga semundja famekeqe turbekulozi.

Nje novele e perkthyer ne mbi 65 gjuhe te ndryshme te botes.

Vepra do te mberrrinte dhe do te botohej ne Shqiperi vetem pas renies se komunizmit ne vitin 1991.

Nje roman ku pershkruhet me se miri nje konflikt i vazhdueshem i cili e ka cuar boten ne nje gjendje lehtesisht per tu thene, kaosi dhe mjerimi.

Nje konflikt qe justifikonte sundimin e qeverise, e cila kishte zhvilluar nje sistem dhe nje shkence per te kontrolluar dhe shtypur individin.

Jeta dominohej nga vezhgimi dhe mbikqyrja e shtetit, njerezit flisnin vetem gjuhen e gazetave, shoqeria ishte e ndare ne popull, parti e gjere dhe parti e ngushte.

Bota dominohej nga tre supershtete qe shtrihen ne shume kontinente.

Kjo ishte jeta e Orwell ku jeta private e njeriut nuk ekzistonte, madje si per ironi, viktimat e shtetit arrijne te krijojne simpati per mbikeqyresin dhe me raste, edhe ta dashurojne ate.


Bli ne menyre te sigurte ne Dyqan Taxi | Qendra me madhe tregtare online

 

Detaje Produkti

Pesha 0.2 kg
Lloji

Liber

Be the first to review “Romani 1984 – nga autori George Orwell”

Vleresime

Nuk ka vleresime

Main Menu

1984 orwell bli online dyqan taxi

Romani 1984 - nga autori George Orwell