Gjenerali i ushtrise se vdekur – Ismail Kadare

700 L

Ka stok

I shkruar gjate gjysmes se dyte te shekullit XX ne Shqiperi, romani “Gjenerali i ushtrise se vdekur” eshte romani i pare modernist.

Romani i cili e beri te njohur autorin Ismail Kadare dhe njekohesisht gjuhen shqipe ne bote.

 

KODI: r-gjeneraliiushtrisesevdekur Kategori: , ETIKETIMI:

GJENERALI I USHTRISE SE VDEKUR

Nje roman unik, me nje gjuhe letrare te zgjedhur dhe me nje pershkrim artistik te detajuar.

Ismail Kadare rrefen historine e nje gjenerali italian te lene pa emer ne roman.

Ai do te vinte me nje mision ne Shqiperi ne vitetet 60.

Shoqeruesi i gjeneralit gjate rrugetimit te tij ne Shqiperi ishte nje prift edhe ky i lene qellimisht pa emer.

Cdo dite e misionit qe kalonte sa vinte dhe e dobesonte gjendjen fizike dhe shpirterore te gjeneralit.

I lodhur dhe i pashprese per gjetjen e eshtrave, per shkak edhe te rrethanave te cuditshme ne te cilat ato ishin zhdukur.

Ne nje moment dobesie gjenerali vendos te maskoje eshtrat e pagjetura me eshtrat e nje te panjohuri.

I mundur ne detyren e tij, ai i hedh eshtrat ne humnere.

Ne kete moment ai gjithashtu i prish edhe marredheniet me priftin.


Bli ne menyre te sigurte ne Dyqan Taxi | Qendra me e madhe tregtare online 

 

Detaje Produkti

Pesha 0.3 g/kg
Lloji

Liber

Be the first to review “Gjenerali i ushtrise se vdekur – Ismail Kadare”

Vleresime

Nuk ka vleresime

Main Menu

gjenerali i ushtrise se vdekur blini online ne dyqan taxi

Gjenerali i ushtrise se vdekur - Ismail Kadare