Odiseja – Homer

1,000 L

Ka stok

Odisea tregon historine e heroit grek dhe mbretit te Itakes.

Ngjarjet zhvillohen kryesisht ne Greqine Perendimore .

Pas renies se Trojes, Odiseja detyrohet te endet per 10 vjet deri ne momentin, kur do te kthehet ne shtepi te gruaja e tij Penelopa, ne Itake.

KODI: r-odisea Kategori: , ETIKETIMI:

ODISEJA

“Odiseja” mund te themi pa frike se eshte nje nga historite me te medha te te gjitha koherave.

Ajo u krijua, ndoshta, rreth shekullit VIII para Krishtit.

Ngjarjet jane vendosur kryesisht ne Troje dhe tregohen me nje narracion te drejte, “Odiseja” ka shume ndryshime te skenes dhe nje subjekt kompleks.

“Odiseja” u krijua, ndoshta, rreth shekullit të tetë para Krishtit. Në 12110 vargjet e saj, ajo u tregon aventurat e rrezikshme të Odisesë (të quajtur Uliks në latinisht), hero grek dhe mbret i Itakës, në Greqinë Perëndimore.

Pas rënies së Trojës, Odiseja detyrohet të endet për dhjetë vjet derisa kthehet në shtëpi te gruaja e tij, Penelopa, në Itakë.


Bli ne menyre te sigurte ne Dyqan Taxi | Qendra me e madhe tregtare online

Detaje Produkti

Pesha 0.2 g/kg
Lloji

Liber

Be the first to review “Odiseja – Homer”

Vleresime

Nuk ka vleresime

Main Menu