Dimri & Rregullat e arta per Stinen e Ftohte | STINA E DIMRIT | Kujdesi per trupin e floket

dimri stina e dimrit floket gjumi shendeti gjumi lekura

Shijoni Krishtlindjet Magjike !

Dimri | Stina e Dimrit, floket, lekura, shendeti, gjumi dhe cdo gje tjeter qe ndryshon me te!

Per pak jemi ne stinen e dimrit, ne kohen me te ftohte. Atehere kur eshte momenti per te qendruar ne shtepite tuaja duke shijuar atmosferen e festave.

Dimri kalohet fare lehte me Batanije me Korent.

Per nje dimer sa me te rehatshem ju duhet patjeter nje batanije me korent. Jo me kot eshte krijuar kjo lloj batanije, pasi eshte teper e nevojshme kete periudhe te vitit. Gjumi duhet te jete i ngrohte dhe sa me i qete.
Ndjesia e ngrohte qe ofron  do ti beje keto Krishtlindje Magjike. Ngrohtesi ne ajer nga prania e miqve te zemres por edhe ngrohtesi ne trup me ngrohesen elektrike. Ne versionin tek ose dopio kete zgjedhje e vendosim ne doren tuaj. Gjumi i qete tani nuk eshte me nje enderr.

Po per kujdesin per duart dhe kembet e buta si te veprojme ?

Stina e Dimrit me ardhjen e saj ben qe lekura te has veshtiresi. Te gjithe duan te kene duar te buta dhe kembe te buta, por i ftohti i ben gjerat keq per lekuren. Disa keshilla te thjeshta do t’ju ndihmojne qe t’ia dilni mbane pa mundim.

Kur lani enet kujdesuni te perdorni ujin e ngrohte nga Rubineti Elektrik. Ne menyre qe lekura juaj te jete e lemuar dhe jo me carje nga uji i ftohte.
Perdorni Scrub me produkte natyrale. Gjithashtu dhe maska per kembet qe te largoni qelizat e vdekura dhe te shmangni krijimin e carjeve ne lekure.

Stina e Dimrit dhe marredhenia e saj me floket.

Stina e Dimrit njihet si me problematikja kur vjen puna te kujdesi per floket. Pervecse behemi pertace dhe nuk i kushtojme me rendesi vetes. Vete i ftohti kontribon ne prishjen e flokut, tharjen e skalpit dhe ne shendetin e flokeve ne teresi.
Keshtu qe ne ju sugjerojme te perdorni shampo me ekstrate nga bishti i kalit per floket te cilat ushqejne dhe mbrojne floket tuaj. Shmangi larjen me uje te nxehte por me uje te vaket. Kete mund ta arrini akoma dhe me lehte me ane te kokes se dushit me drita led. Te cilat sinjalizojne ne baze te dritave per temperaturen e ujit qe po perdorni dhe jo vetem kaq. Kthejne tualetin tuaj ne nje mjedis romantik akoma edhe ne vendet e ftohta me debore

Shendeti i njeriut ne kete stine Dimri gjumashe.

Stina e dimrit LEKURA

Te qendruarit ne forme kur eshte ftohte mund te jete e veshtire. Gjate muajve te dimrit shumica e njerezve edhe pse jane te motivuar per te bere ushtrime fizike, tentojne te qendrojnë ngrohte ne shtepi. Por eshte shume e rendesishme qe te qendroni aktiv gjate gjithe stineve te vitit si, vjeshta, dimri, pranvera, vera, per te qendruar ne forme dhe te shendetshem, me e rendesishmja te jetoni te lire.

SHENDETI FLOKET GJUMI

Ushtrimet e rregullta ndihmojne ne menaxhimin e problemeve me shendeti si,  semundjet kardiovaskulare, goditje, diabet tip 2, depresioni, sindroma metabolike, presionin e larte te gjakut, disa lloje te kancerit, kolesterolit te larte, artrit etj. Po keshtu, mbani nen kontroll peshen tuaj. Ndersa aktiviteti i rregullt fizik eshte kritik dhe njerezit me kushte te caktuara shendetesore te tilla si, astma apo problemet e zemres, duhet te kontrollohen tek mjeket ne menyre qe perpara ushtrimeve te mund te shmangni problematika qe mund te vijne ne zemer nga aktiviteti fizik.

Mos harroni Kondicioner Portativ pa tuba First Austria

Lini një Përgjigje

Main Menu