Vaj Kastori – ricini per lekuren dhe per floket | Perdorimi

390 L1,200 L (-25%)

Benefitet nga perdorimi i tij: 
-Hidratant
-Nutrient
-Zgjat floket
-Elemeninon renien e tyre
-Ushqen floket
-Pastrues per lekuren e fytyres
50 ML100 ML250 ML
Pastro
KODI: i-20123055 Kategori: , ,

VAJ KASTORI PER LEKUREN DHE FLOKET | RICINI PER QERPIKET

Vaj kastori ricini per lekuren dhe floket | Vaji i i kastorit apo ricinit | Perdorimi dhe vetite e tij te qerpiket

Vaj i kastorit apo ricini eshte i njohur per nje fushe te gjere perdorimi dhe me efekte te mrekullueshme. Ne perberjen e tij gjendet ne vlera te larta acidi yndyror ricinoleik. Prania e tij i shton vetine e veprimit te forte anti-inflamator.

Por vlerat e vajit të kastorit nuk mbarojnë këtu; ai është  hidratant, nutrient, eksfoliant, balsamik, astringent, cikatrizant, duke plotësuar në këtë mënyrë një gamë mjaft të gjerë të efekteve në lëkurë; përveç kësaj, zgjat flokët, eleminon rënien, u jep flokëve jetë, etj.

Vaji i kastorit apo i ricinit per forcim te floket dhe qerpiket

Benefitet nga perdorimi i tij: 
-Nutrient
-Zgjat floket
-Elemeninon renien e tyre
-Ushqen floket

Vajin e kastorit ju mund ta perdorni per lekuren, per te pastruar make-up. Ai deperton thelle ne pore dke nxjerre jashte papastertite dhe qelizat e vdekura.

SI TA PËRDORIM VAJIN E KASTORIT PËR PËRDORIM TË JASHTËM?

Për përdorim të jashtëm, vaji i kastorit jep rezultate të shkëlqyera bazuar në metodën “hot-oil massage”. Sipas kësaj metode, vaji i kastorit ngrohet në banjamarinë (ngrohje në të njomë) në temperaturën 40-50 gradë Celcius. Më pas, masazhohet trupi, fytyra ose flokët.
Rekomandohet gjithashtu që për përdorim të jashtëm, vaji i kastorit të përzihet me vajra të tjerë, si psh. vaji i bajames së ëmbël , vaji i kokosit, etj., për shkak se vaji i kastorit është një vaj me kosistencë (dendësi) të lartë dhe përzierja me vajra me dendësi më të ulët e bën më të lëhtë përthithjen e tij nga lëkura ose flokët.

VAJI I KASTORIT PËR LËKURËN
VAJ RICINI PER FLOKET DHE QERPIKET

Vaji i kastorit apo ricini ka një spektër jashtëzakonisht të gjerë të përdorimit në fytyrë, për shkak të vetive të tij unike. Ai është anti-inflamator, Megjithatë, vaji i kastorit ka disa specifikime në përdorim, krahasuar me vajra të tjerë. Vaji i kastorit nëse aplikohet i papërzier me vajra të tjerë, për shkak se është viskoz (i trashë), rekomandohet që pas aplikimit, fytyra të fshihet me një tampon të lagur pak me ujë të ngrohtë. Vaji i kastorit fillimisht mund të jetë ngjitës në fytyrë, por sapo të aplikoni një tampon pastrues, ajo absorbohet menjëherë, duke mos lënë gjurmët e vajit mbi lëkurë.
Gjithashtu, nëse vini re tharje të lëkurëës nga përdorimi i vajit të kastorit, mund të aplikoni mbi të një lloj vaji tjetër, ose një krem hidratant.

PËR PASTRIMIN E FYTYRËS NGA PAPASTËRTITË

Vaji i kastorit ka efektë të jashtëzakonshme për pastrimin e fytyrës për shkak të acideve që ai përmban. Vaji i kastorit depërton thellë në pore dhe nxjerr jashtë të gjitha papastërtitë dhe qelizat e vdekura. Një nga trajtimet më të mira është receta me vaj kastori e përzier me vaj bajame të ëmbël ose vaj ulliri në raportim 1:1.
Pasi keni bërë përzierjen dhe e keni aplikuar në të gjithë fytyrën, vendosni për disa minuta në fytyrë një peshqir të lagur me ujë të nxehtë dhe të shtrydhur mirë. Kjo maskë do ju mundësojë të nxjerrë jashtë të gjitha papastërtitë.
Pas këtij trajtimi, vendosni një krem hidratant nëse dëshironi.

PËR HIDRATIMIN E LËKURËS SË FYTYRËS NË THELLËSI

Vaji i kastorit është një hidratues i mrekullueshëm i lëkurës. Acidet yndyrore të përqëndruara, të cilat janë të pranishme në vajin e kastorit, depërtojnë në thellësi të lëkurës mjaft lehtë. Ky proces ndihmon për të eleminuar tharjen e lëkurës dhe për të rikthyer në këtë mënyrë hidratimin. Vaji i kastorit është posaçërisht i dobishëm në tharjet e lëkurës gjatë stinës së dimrit.

PËR LËKURAT NORMALE DHE TË YNDYRSHME

Përzieni në një filxhan në sasi të barabartë vaj kastori, vaj jojoba, vaj të farës së rrushit, vaj susami dhe vaj kokosi. Masazhoni butësisht në darkë fytyrën. Nëse në fytyrë ka prani të shtuar të vajit, fshijeni lehtësisht me një tampon. Lëreni fytyrën në këtë gjendje dhe në mëngjes lajeni me ujë të ngrohtë. Ndryshimet do te jenë të mënjëhershme dhe të thella. Ky trajtim rekomandohet 2-3 herë në javë.

Një metodë mjaft e efektshme për hidratimin e lëkurës në thellësi është përgatitja e maskës me vaj kastori dhe të verdhë veze. Përzieni mirë një të verdhë veze me një lugë çaji vaj kastori. Aplikoni maskën në fytyrë për 15 minuta dhe pastaj e lani fytyrën me ujë të ngrohtë.

Mjaft efikas është edhe përzierja e vajit të kastorit me vaj të arrës së kokosit. Përzieni 1/4 e një flilxhani kafe me vaj kastori dhe shtoni 3/4 vaj të arrës së kokosit. Këtë përzierje aplikojeni në fytyrë edhe trup.

Nëse keni një lëkurë normale, përzieni një sasi prej 1/4 me vaj kastori dhe 3/4 me vaj të farës së rrushit. Ky trajtim është gjithashtu mjaft i efektshëm. Këtë përzierje aplikojeni 2-3 herë në javë.

Nëse keni një lëkurë të yndyrshme, përzieni një sasi prej 1/4 me vaj kastori dhe 3/4 me vaj jojoba. Ky trajtim ndihmon edhe në balancimin e yndyrës në fytyrë. Aplikojeni 2-3 herë në javë.

PËR LËKURAT E THATA PERDOR VAJ RICINI

Përzieni në një filxhan një sasi prej 1/4 me vaj kastori dhe 3/4 me vaj susami. Masazhoni butësisht në darkë fytyrën. Lëreni fytyrën në këtë gjendje dhe në mëngjes lajeni me ujë të ngrohtë. Ky trajtim rekomandohet 2-3 herë në javë.

PËR ELEMINIMIN E RRATHËVE DHE RRUDHAVE TË SYVE

Vaji i kastorit ka rezultuar mjaft dobiprurës kundër rrathëve të zinj dhe rrudhave të syve.
Lëkura e syve është një nga pjesët më delikate të lëkurës dhe për këtë shkak ajo kërkon kujdes të veçantë. Ajo ka mungesë të gjendrave dhjamore, kështu që faktorë të tillë, si mosha, lodhja fizike, stresi dhe problemet shëndetësore lënë shenja të konsiderueshme, duke na treguar më të plakur.
Për këtë arsye, trajtimi i rrudhave të syrit është domosdoshmëri, si për të parandaluar krijimin e tyre, ashtu edhe për të reduktuar dhe eleminuar rrudhat egzistuese. Hidratimi dhe ushqimi i zonës rreth syve është i vetmi ilaç për të parandaluar dhe vonuar shenjat e plakjes, stresit dhe lodhjes.

Aplikoni vajin e kastorit apo ndryshe ricinit së bashku me vajin e bajames së ëmbël çdo natë në zonën rreth syve për 1 muaj rresht. Masazhoni lëkurën me lëvizje rrethore lehtësisht për disa minuta. Ky trajtim nuk ka nevojë për shplarje.

Sasia: 50ml 100ml 250 ml


Bli online, kurse kohe & para | Dyqan Taxi 

Detaje Produkti

Pesha 0.2 kg
Lloji

Vajra

Masa

50 ML, 100 ML, 250 ML

Dergo vleresimin tend

Vleresime

Nuk ka vleresime

Vaj kastori per fytyren dhe trupin vaji i kastorit ricini per floket qerpiket

Vaj Kastori - ricini per lekuren dhe per floket | Perdorimi

390 L1,200 L (-25%)

Shto ne Shporte
WhatsApp chat